Projektowanie i posiadanie kuchni letniej jest teraz bardzo na czasie, bo jak wiadomo zbliża się lato i coraz chętniej spędzamy wolne chwile na powietrzu. Dla mnie i mojej rodziny rozpoczyna się czas grillowania i długich wieczorów w ogrodzie. Dlatego chciałabym pokazać kilka ciekawych pomysłów na kuchnie letnie a nawet salony letnie urządzone na tarasie i w ogrodzie. Kuchnia letnia na zewnątrz domu najczęściej stanowi część ogrodu, bywa połączona z tarasem i miejscem do wypoczynku, gdzie stoją leżaki, ogrodowe meble i kanapy.

Przede wszystkim ważne jest miejsce, gdzie taką kuchnię z salonem można zbudować. Na pewno musi to być blisko domu, co da poczucie, że to miejsce jest jakby jego przedłużeniem. Sprawdźcie, też czy macie dobry dostęp do tego miejsca. Najlepiej przespacerować się kilka razy w tą i z powrotem, aby przekonać się czy nam to miejsce pasuje. Bliskość domu ma jeszcze jedną zaletę, łatwo jest podłączyć wodę i inne media.
Zastanówiecie się jakie funkcje taka przestrzeń będzie pełnić. Do czego będzie służyć, czy tylko do przyrządzania i spożywania posiłków, czy też zamierzacie w niej czytać, grać w gry z dziećmi lub znajomymi, może zamierzacie czasem urządzić w niej tańce, czemu nie wszystko dla przyjemności. Na pewno miejsce to musi być funkcjonalne i wygodne.
Pomyślcie nad tym czy ma to być jedna wielka otwarta przestrzeń, czy raczej miejsce w którym wyodrębnicie kilka miejsc niczym pokoi spełniających określone funkcje.
Jak urządzić takie miejsce?
Zarówno projektanci ogrodów jak i dekoratorzy wnętrz zgodnie mówią, że jednym z ważniejszych elementów jest woda. Szum wody jest jak śpiew syren, powiedział mój mąż. Dlatego zastanówcie się nad fontanną, oczkiem lub małym basenem.
Projektowanie kuchni letniej nie jest łatwym zadaniem a materiały potrzebne do jej zbudowania muszą być trwałe i odporne na pogodę. Pamiętajmy też o grzybach, pleśni i szkodnikach.
Ja najbardziej lubię materiały naturalne jak drewno i kamień. Polecam drewnianą podłogę ponieważ nie nagrzewa się tak jak podłoga ceramiczna, można więc po niej chodzić boso poza tym pięknie wygląda w ogrodzie otoczona zielenią, ponieważ w sposób naturalny wtapia się w otoczenie. Najlepiej na taka podłogę wybrać nasze polskie gatunki drewna jak dąb, który jest najtwardszy i najbardziej odporny lub troszkę tańsze co za tym idzie mniej odporne ze świerku lub sosny.
Drugim materiałem, który polecam jest kamień naturalny. Podobnie jak drewno, naturalnie wygląda w ogrodzie i fantastycznie komponuje się z zielenią. Z kamienia można wybudować całą kuchnię i podłogę. Można też łączyć te dwa materiały ponieważ świetnie do siebie pasują. Zarówno drewno jak i kamień powinny być dobrze zaimpregnowane by chronić je przed tłuszczem i innymi zabrudzeniami powstającymi w czasie pieczenia czy użytkowania kuchni letniej.
Najważniejszą rzeczą w kuchni letniej jest grill lub piec z rusztem. Należy pamiętać o jakości materiałów z jakich zostaną zbudowane, ponieważ muszą posłużyć nam na wiele lat. Jeśli zdecydujemy się na grill, pamiętajmy aby był ze stali lub blachy nierdzewnej i czy łatwo utrzymać go w czystości, co jest istotne jeśli zdecydujemy się na jego zabudowanie.
Projektowanie kuchni letniej to nie lada wyzwanie, ale radość i przyjemność z jej użytkowania zrekompensuje wysiłek jaki w to włożymy.

Zobacz także:

Projekty wąskich kuchni

Schudnij Na Wiosnę! Zamów Ułożony Pod Ciebie Jadłospis Diety Proteinowej Kliknij TUTAJ

Reklamy