Kuchnia musi być wygodna i funkcjonalna. To najważniejsza zasada, jaką wyznaję tworząc projekty kuchni. Jeśli umieścimy piekarnik na wysokości rąk , dużo łatwiej jest wkładać i wyjmować pieczeń. Duża szuflada pod blatem do przechowywania talerzy, okazuje się wyjątkowo praktyczna: wygodnie je wstawiać i wyjmować ciężkie naczynia. Różna wysokość blatów bardzo ułatwia pracę, a pod szafkami tyle miejsca, aby wygodnie było sprzątać….

Te składniki sprawią, że nasza kuchnia będzie ergonomiczna, czyli wygodna i funkcjonalna. Poruszanie się po niej i praca podczas przygotowywania posiłków będzie dla nas przyjemnością. Ciąg szafek kuchennych projektujemy jak taśmę produkcyjną, przy której w danej kolejności wykonujemy określoną czynność.

Zawsze w projektowaniu kuchni kieruje się tą kolejnością:

zaczynam od lodówki a następnie fragmentu blatu roboczego, na który wykładamy wyjęte z niej produkty, za nim zlewozmywak, tak aby umyć w nim jedzenie, i znów kawałek blatu, pod nim ewentualnie można zabudować zmywarkę. Na końcu umieszczamy kuchenkę.

Aby się nie nachodzić powinno się pomiędzy urządzeniami zachować właściwe odstępy: miedzy lodówką a zlewem od 60 do 180 cm, od zlewozmywaka do kuchenki od 60 do 160cm, a od kuchenki do lodówki 120-210cm. Szafki wiszące montujemy na 50-60 centymetrze od blatu roboczego. Tych odległości nie uda się zachować oczywiście w bardzo małej kuchni.

Kiedy zaprojektujemy kuchnie z wyspą w której umieszczony zostanie zlew i płyta do gotowania, wówczas odległości pomiędzy urządzeniami mogą być mniejsze– pamiętaj jednak ze odległość miedzy wyspą a ciągiem szafek znajdujących się pod ścianą nie była mniejsza od 120cm. Piekarnik zamontowany na wysokości : 70 – 90 cm będzie bardzo wygodny w obsłudze, podobne miejsce może zająć kuchenka mikrofalowa ale ta także może znaleźć się pod wiszącymi szafkami.

Okap montujemy wyżej, bo od 65 – 90 cm (przy wyspie) ponad płytą do gotowania. Chodzi o to, aby nie uderzać w niego głową, kiedy pochylamy się nad gotującą zupą.

Wysokość szafek reguluje się za pomocą regulowanych nóżek, które nie zakryte cokołem powinny mieć przynajmniej 10 cm wysokości tak, aby można było sprzątać pod szafkami. Szafki na ogół mają wysokość 72 cm (bez nóżek). Blaty mogą znajdować się na tej samej lub różnej wysokości, różnicowanie ich poziomu jest nadal modne, ale także praktyczne, dostosowujemy ją w zależności, co przy blacie robimy i w jakiej pozycji.

Do prac wykonywanych na siedząco zalecana wysokość to 74-76 cm a stojących 86-91 cm.

Blat barek zamontowany powinien być na 110- 150 cm od podłogi. Szerokość blatu to zwykle 60 centymetrów, ale bywają także 90centymetrowe, jeśli chodzi o grubość to preferowane są od 2,5 – 4 centymetrów. Przy szerszym wysuniętym blacie można usiąść wygodnie, ponieważ mamy miejsce na nogi i w razie potrzeby wykorzystujemy go jako stolik, przy którym możemy szybko przekąsić śniadanie.

Ps. Na koniec warto pamiętać, aby miarkę dać do ręki osobie, która najczęściej gotuje, bo to dla niej kuchnia musi być wygodna.

Zobacz też:

Projekty wygodnej kuchni

Radosław Banaś

Schudnij Na Wiosnę! Zamów Ułożony Pod Ciebie Jadłospis Diety Proteinowej Kliknij TUTAJ