Platery jako dekoracja kuchni

Projektowanie kuchni to nie tylko meble, oświetlenie, wyposażenie, glazura, to także akcesoria dekoracyjne.Ciekawym dodatkiem do kuchni mogą być platery. Kilka słów o nich napisał Radek Banaś, który pasjonuje się platerami i stylowymi dodatkami. Każdy jego projekt jest perfekcyjnie wykończony.

radek.jpgBiorąc pod uwagę modę na mnimalizm wiekszość z nas preferuje czyste formy i użyteczność przedmiotów codziennego stosowania. Nawet gdy kupujemy ozdobę na stół , po jakimś czasie zauważamy, że jedyne czym dekoruje ona wnętrze to jej kolor. Na kształt przedmiotów ogromny wpływ ma moda, dlatego produkty wzornictwa przemysłowego dość łatwo się starzeją i jako niemodne wyrzucane są na śmietnik.

Znudzony wszechobecnym minimalizmem w tematyce sztuki użytkowej chciałbym zaproponować spojrzenie wstecz, spojrzenie na to co piękne i polskie, a mianowicie na wyroby platerowane.

Przedmioty wykonane w całości ze srebra ze względu na swoją cenę dostępne były niewielkiej grupie społecznej. Nobilitowały właścicieli, dodawały splendoru wnętrzom, podkreślały bogactwo domu oraz pozycję społeczną posiadacza, a przy tym stanowiły lokatę kapitału. Z praktycznego punktu widzenia były pożądane, ponieważ np. naczynia stołowe nie zmieniały smaku potraw i napojów, oraz nie ulegały korozji w zetknięciu z kwasami spożywczymi. Wzbogacające się – jednostki, a później i większe grupy społeczne – poprzez naśladowanie zamożniejszych, dążyli m.in. do ozdabiania domów i wyposażania stołu w srebrne lub im podobne przedmioty.

Odpowiedzią na tego typu poszukiwania stały się wyroby platerowane. Przedmiot powstały w nowej technologii, swoim wyglądem, niejednokrotnie i ciężarem naśladował bezbłędnie wyrób srebrny, a jednocześnie ze względu na użyte do jego produkcji metale był o wiele tańszy, co stanowiło o jego powodzeniu.

„Platery” to wyroby z metali nieszlachetnych jak miedź czy mosiądz.

scandinavian-kitchens.jpg

Chciałbym pokazać kilka ciekawych i fantastycznych przedmiotów, które mogą zostać wykorzystane jako dekoracja w kuchni np. jako wazon na kawiaty lub zioła, jako taca na owoce czy zestaw do herbaty. Te przedmioty nadadzą kuchni szlachetności i oryginalności. Projektowanie kuchni zawsze uwzględnia dodatki i akcesoria, jako dekorator wnętrz często wykorzystuję platery do tworzenia pięknych i niepowtarzalnych wnętrz, nie tylko wnętrz w starym stylu, ale także wnętrz nowoczesnych.
Kilka ciekawych platerów jakie znalazłem w warszawskich antykwariatach i na „pchlich targach”.

zestaw-niemiecki-art-deco-lata-20-krupp.jpg taca-norblin.jpg taca-art-deco-norblin.jpg

solniczka-styl-empire-norblin.jpeg secesyjny-norblin.jpeg patera-fraget.jpg

neobarok-fraget.jpeg fraget4.jpg dscn4280bl6.jpg

42a3_3.jpg _1060032.jpg

Zobacz też:

Projekty kuchni zabudowanej

Pozdrawiam

Radek Banaś

Schudnij Na Wiosnę! Zamów Ułożony Pod Ciebie Jadłospis Diety Proteinowej Kliknij TUTAJ

Reklamy