W poprzednim poście pokazałam Wam projekty kuchni na 2008 rok. Dzisiaj chciałabym powiedzieć o tym, jakie nowe trendy w oświetleniu kuchni wprowadzają światowi projektanci.

kitchendesign-292.jpg

Według nich projekty kuchni w tym roku, wyróżniają się dużą ilością punktów świetlnych. Odchodzi się od jednego punktu świetlnego, umieszczonego najczęściej w centralnej części kuchni na rzecz bardzo wielu różnych punktów, rozrzuconych po całym pomieszczeniu i oświetlających poszczególne obszary kuchni.

Trendy wskazują na oświetlenie bardzo dekoracyjne i jednocześnie funkcjonalne, jednym słowem oświetlamy wszystko i wszędzie. Dzięki właściwemu oświetleniu uzyskamy odpowiedni nastrój, ale również możemy korygować proporcje naszej kuchni np. jeśli mocno oświetlimy sufit, pozornie podwyższy nam to kuchnię. Jeśli Wasza kuchnia jest wąska, to jedną ze ścian oświetlamy bardzo silnym światłem wtedy wyda nam się ona szersza. W przypadku małych kuchni, jasne oświetlenie w wielu punktach optycznie zwiększy jej kubaturę.

general-lighting1.jpg

Jeśli robicie sami plan oświetlenia musicie wiedzieć, że jest trzy rodzaje oświetlenia w kuchni: Oświetlenie główne, najczęściej umieszczone na suficie. Jego zaletą jest to, że uzyskujemy równomierną dystrybucję światła w całym pomieszczeniu, wadą jest to, że w niektórych miejscach mogą powstac nieprzyjemne cienie.

task-lighting.jpg

Oświetlenie robocze , które umieszczane jest pod meblami, nad wyspą kuchenną, pod okapem i nad zlewozmywakiem. Ten rodzaj oświetlenia daje ogromny komfort w czasie pracy w kuchni ponieważ źródło światła skierowane jest na aktualnie wykonywaną czynność.
accent-lighting2.jpg

Oświetlenie akcentujące poszczególne detale jak: oświetlenie wnęk, oświetlenie obrazów czy innych elementów dekoracyjnych. Dzięki temu oświetleniu, możemy stworzyć miły i przytulny klimat w naszej kuchni.

Jeśli chcecie pobawić się światłem i wprowadzić nowe trendy w oświetleniu waszej kuchni oto, moje wskazówki:

  • Zawieście kilka lamp obok siebie na różnej wysokości
  • Użyjcie jaskrawych, świetlistych kolorów
  • Powieście kinkiety, które normalnie wiesza się np. w salonie lub sypialni
  • Pomieszajcie style (zróbie to ostrożnie)
  • Możecie wykorzystać lampy, żyrandole stylizowane na antyk

lighting-kitchen1.jpg dsc-1307-chicago-kitchen_black.jpg photo3_milesreddkitchen_black.jpg

kitchendesign-32.jpg kitchendesign-27.jpg kitchendesign-008.jpg

kitchendesign-30.jpg kitchendesign-42.jpg kitchendesign-43.jpg

kitchendesign-35.jpg kitchendesign-22.jpg kitchendesign-25.jpg

Zobacz też:

Projekty kuchni

Schudnij Na Wiosnę! Zamów Ułożony Pod Ciebie Jadłospis Diety Proteinowej Kliknij TUTAJ